Navigácia

Výber jazyka

Obsah

CHUDOBNÝ "BOHATÝ" REGIÓN

Typ: ostatné
CHUDOBNÝ "BOHATÝ" REGIÓN

Už viac ako jeden a pol roka počúvate o novom programovom období a eurofondoch na najbližších 7 rokov. A po celý čas sa snažíme Európsku komisiu aj našu vládu presvedčiť, že ich nutne potrebuje aj náš, takzvaný bohatý región. Ale je Bratislavský kraj ozaj bohatý? Nie je. Na riešenie zásadných problémov rozpočty samospráv rozhodne nestačia. Viac o potrebe eurofondov pre náš kraj vám porozpráva riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov Barbora Lukáčová:

https://www.youtube.com/watch?v=Q3CSTaknQfE&ab_channel=BratislavskyKraj

Sme chudobný "bohatý" región

Vyjadrujeme jednotný postoj celého Bratislavského kraja k podpore:
▪️10% presunu alokácie na projekty realizované v Bratislavskom kraji
▪️aplikovanie 10% transferu z alokácie SR z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a 10% z Európskeho sociálneho fondu+ do Kohézneho fondu


Spomínané transfery sú nevyhnutné pre získanie dostatočnej finančnej alokácie v rámci programového obdobia 2021 – 2027 na vyriešenie kľúčových štrukturálnych problémov kraja v strategických oblastiach: doprava, životné prostredie, školstvo, zdravotníctvo, veda a výskum a sociálne služby. Bez týchto transferov nie je možné financovať ďalší rozvoj miest a obcí, nakoľko samosprávy nie sú schopné v rámci vlastných rozpočtov vyčleniť dostatočné množstvo finančných prostriedkov.

 

Naším cieľom je vytvoriť jednotný tlak na národnú úroveň, aby aj zo strany príslušných štátnych orgánov bola vyvíjaná aktivita na zabezpečenie transferu, ktorý pomôže financovať rozvojové projekty v našom kraji vrátane štátnych priorít. Kľúčové rokovanie p. premiéra Hegera a p. vicepremiérky Remišovej s Európskou komisiou sa uskutoční 16.12.2021 v Bruseli.

Veríme, že naším spoločným úsilím vyjadríme podporu v rokovaniach za lobovanie transferu a flexibility pre BSK v novom programovom období 2021-2027 a vytvoríme potrebný tlak aj na členov Európskej komisie pri jej rozhodovaní. 

Takisto ako mnoho obcí BSK, sa snažíme naše obce zveľaďovať. Potrebuejeme však pomoc vo forme dotácií, ktoré síce na Slovensko prúdili a aj prúdia, ale vo veľkej väčšine boli tieto financie určené pre celé územie Slovenska, OKREM Bratislavského samosprávneho kraja.

Tureň

 


Príloha

Vytvorené: 16. 12. 2021
Posledná aktualizácia: 16. 12. 2021 08:01
Autor: