Dopravné ihrisko

Dopravné ihrisko

Písal sa rok 2018, na stôl prišla myšlienka výstavby „Dopravného ihriska“, na pozemku vedľa škôlky.
Cieľom je rozšíriť možnosti trávenia voľného času vonku, naučiť deti dodržiavať a aplikovať pravidlá cestnej premávky – naučiť sa správne  prechádzať cez cestu, jazdiť vpravo, používať reflexné prvky a poznávať dopravné značky. Tiež si vytvoriť pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám, rozvíjať fyzickú kondíciu, rozvíjať aktívny a bezpečný pohyb s využitím  kolobežiek, bicyklov, odrážadiel a pod..
Keďže sa táto myšlienka stretla s pozitívnym ohlasom, začali sme hľadať riešenia ako na to. Samotná realizácia je finančne dosť náročná, našli sme možnosti v podaní žiadostí o dotácie z rôznych zdrojov. Občianske združenie „Rodičia deťom ZŠ a MŠ Tureň“ spracovalo projekt. Z 5 možností nám vyšli 2, a to z Bratislavského samosprávneho kraja najvýraznejšie, kde sme využili výzvu na Participatívny rozpočet, suma: 3.500€. Pri tomto projekte veľká vďaka patrí najmä ľudom, ktorí sa aktívne zapojili do hlasovania a posunuli náš projekt na popredné priečky vo veľmi silnej konkurencii. Druhá súťaž bola v sieti Tesco cez nadáciu Pontis, kde sme sa tiež uchádzali o priazeň ľudí odovzdaním žetónov za nákup, čo znamenalo hlas pre náš projekt. Aj v tomto súperení s ďalšími 2 projektami sme výrazne vyhrali a tým získali ďalšie financie (1.300€). Zvyšné financovanie bude z účtu OZ, časť vykryje obec a časť financií už poskytli sponzori buď formou bezplatného dodania materiálu, práce alebo formou zvýhodnených cien (p. Sládeček – obrubníky, založenie, Piesok s.r.o. - kamenivo, Alas Slovakia s.r.o. - betón, Pittel + Brausewetter. s.r.o. - asfalt, STO značenie – dopravné značky). Dokončovacie práce a úprava okolia sú naplánované na jar. Veríme, že projekt sa nám podarí dotiahnuť do úspešného konca,  aby z neho mali radosť nielen deti v škôlke, ale z celej obce.
Každému, kto akýmkoľvek spôsobom priložil ruku k dielu alebo ešte priloží patrí úprimné ĎAKUJEME!!!
Spracoval: Dominik Cisár, poslanec OZ Tureň

text k obrázku: Aktuálny stav